Scanner/Skener PDF Print E-mail
Written by Administrator   

Čtečky čárových kódů

Dělí se na 1D a 2D podle typu čárového kódu. Využívají laser. Mohou být ruční nebo zabudované (např. v pokladnách).

 

Ruční skenery

Je nejjednodušším skenerem.

Jedny z prvních skenerů, které pronikly do našich domácností, byly skenery ruční. Vypadaly jako malá žehlička, kterou se přejíždělo po obrázku. Skenování vypadalo trochu směšně a nesměly se vám třást ruce, jinak obrázek vypadal jako za sklem akvária. Kvalita nebyla samozřejmě nejlepší a chybělo to hlavní - barva. Slouží tedy k ručnímu sejmutí obrázku, optimálně do velikosti formátu A4. Pokud je obrázek širší než skener, program ovládající skener se jej snaží "složit" z více oblastí dohromady. Výhodou je nízká cena a možnost sejmout třeba i plátno obrazu, nevýhodou je malé rozlišení a malý počet snímaných barev. Navíc vlastní snímání vyžaduje mít určitý "cit v ruce".

 

Stolní skenery

Jsou zřejmě nejrozšířenějším typem skenerů.  Připomínají kopírku a také tak fungují. Předloha se pokládá na sklo, pod nímž projíždí strojově ovládané snímací rameno.   Stolní skenery dostaly jméno podle toho, že nejsou náročné na prostor a snadno se vám vejdou na pracovní stůl, třeba hned vedle monitoru. Do té doby, než se výroba optických snímačů zlevnila natolik, že se vyplatilo zaplavit trh stolními skenery od kancelářských po poloprofesionální, jsme si o zpracování obrázků doma na počítači mohli nechat jenom zdát. Dnes máme na výběr několik desítek druhů stolních skenerů, které pronikly do všech oblastí zpracování dat. Naleznete je v kancelářích, domácnostech, ve spojení s tiskárnou jako kopírky a ty nejlepší i v grafických studiích. Není divu, protože nároky na digitální zpracování dokumentů se stále zvyšují. Dosahují podstatně lepších technických parametrů než skenery ruční a slouží zejména ke snímání barevných obrázků. Připojují se většinou rozhraním USB. Rozlišení běžných plochých skenerů se pohybuje kolem hodnoty 1200 až 2400 dpi a lze rozlišit 48 bitů barev. Některé skenery mohou mít i automatické podavače na papíry a mohou být uzpůsobeny ke snímání diapozitivů. Velké profesionální skenery s podavači papíru se připojují i k počítačové síti - např. v podatelně úřadu.

 

Velkoplošné skenery

Pro zajímavost můžeme dodat, že ke snímání velkých dokumentů, jako jsou např. mapy, jsou určeny velkoplošné skenery se šířkou snímání i jeden metr.

 

Řádkové skenery

Skenerem, o kterém jsem ještě nemluvil, je jednořádkový skener, nazývaný datapen. Zařízení, které je podobné tlustému peru, umožňuje sejmout řádek textu a přímo (automaticky se použije OCR) jej vložit do aplikace. Znamená to, že v textových editorech, jako jsou MS Word nebo 602Text, si můžete při psaní textu otevřít okno, do kterého vám datapen uloží text tak, jako byste jej přímo psali na klávesnici. Rozpoznává dokonce i českou diakritiku.

 

 

Multifunkční zařízení (kombajny)

   Věta, že skener není tiskárna, přestává v poslední době tak úplně platit. Na trhu se objevují stále další a další zařízení, která zvládnou jak skenování, tak tisk, ale na první pohled to na nich není příliš vidět. Někdy vypadají jako obyčejná tiskárna, jindy je to skříň velikosti automatické pračky. Skener byste v nich ale rozhodně nehledali.

 

Bubnové skenery

Grafická studia měla vždy svoje bubnové skenery, na které dodnes nedají dopustit. Málokdo z nás se s nimi asi setká, a tak stačí vědět, že se především hodí ke skenování filmů a diapozitivů.

 

 

3D skenery

Nejsou zcela běžné, ale s rozvojem počítačové grafiky se zpracování třírozměrných předloh stává všední záležitostí. Nebude dlouho trvat a obchodní domy vám na Internetu nabídnou kompletní sortiment zboží v 3D provedení. Zatím ale nacházejí uplatnění spíše ve strojírenství. Snímání takovým skenerem se uskutečňuje pomocí paprsku, který skenovaný objekt jakoby rozřeže na tenké plátky, ze kterých se v počítači vytvoří drátěný model.

 

 

Filmové

Slouží pro snímání jednotlivých políček filmu. Vzhledem ke svému specifickému účelu jsou vesměs používány pouze profesionálně.

 

 

 
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat